Szolgáltató adatai Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

Kínai Újév – Tavaszi Fesztivál

Ma kihírdetik, hogy a cégünknél pontosan hány napos lesz az újévi szabi. Ez adta az ötletet, hogy erről az ünnepről írjak. Korainak tűnik a bejegyzés, de nálunk már mindenki erre készül és engem is magával ragadott a hangulat.

Az ünnepnek két neve is van: Tavaszi Fesztivál és Hold Újév. Több, mint 4000 éves hagyománya van. A kínai emberek életében ez az egyik legfontosabb ünnep, ami leginkább a mi karácsonyi + újévi/szilveszteri időszakunkhoz hasonlít. A kínai holdnaptár szerinti tizenkettedik hónap 23. napjától az első hónap 15. napjáig, a következő teliholdig (ami a Lantern Festival/Lámpás Fesztivál) tart. A holdnaptár szerinti év 11 nappal rövidebb az általunk használt szoláris naptárnál. Ezért a mi Gergely-naptárunk szerint változó, hogy mely napra esik az újév. Idén február 19-e lesz az új év első napja.

 Minden napra megvannak a kijelölt teendők, de ezt már nem mindenki tartja meg szigorúan.

A kínai ősök miután a földeken befejezték  a munkát, eljött az idő, hogy megpihenjenek. Áldozatokat mutattak be, nagytakarítást végeztek a házukban, fürdőbe jártak. Ezeket a hagyományokat a mai kínaiak is őrzik, bár ahogyan az nálunk is megfigyelhető, a miértek elmosódni látszanak és a hangsúlyok eltolódnak (lásd pl. Húsvét).

A legenda szerint élt egy ’Nian’ (év) nevű szörny, aki az újév első napján érkezett, hogy felfalja termést, az állatokat és emberket, leginkább gyermeket. Az emberek nagyon féltek tőle és elbújtak házukban előle. A bejárat elé ételt helyeztek azért, hogy azzal lakjon jól és ne egye meg őket. Később felfedezték, hogy Nian fél a piros színtől és a tűzijátéktól. Attól fogva ezeket használták, hogy elűzzék őt. A házakra, kapukra, bejárati ajtókra piros feliratokat, lámpásokat és papírkivágásokat helyeznek és bizonyos napokon nehéz aludni a rengeteg tűzijátéktól, petárdától. A piros szint egyébként is kedvelik a kínaiak, de ebben az időszakban tényleg minden pirosba borul.

Kép forrása: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/d/d0/Chinese_New_Year_Lion_Dance.jpg

A család ilyenkor összegyűlik az ország/világ minden szegletéből, elbúcsúztatják az évet és reménnyel telve várják a következőt. Megemlékeznek a eltávozottakról. Kisöprik a rosszat, hogy helyet adjanak az új és pozitív jövőnek. Ennek megfelelően alakulnak a kapcsólódó hagyományok.

Ebben az időszakban kitakarítják otthonaikat, gyakran lefestik az ablak és ajtókereteket, sok élelmiszert vásárolnak és új ruhát, cipőt is vesznek. A vázák megtelnek virágokkal, az asztalokra a mandarin és narancs mellé 8 féle aszalt/kandírozott gyümölcs kerül. Bambuszt, szilvafa és fenyő ágat kötnek egy csokorba barátaiknak, ami az alkalmazkodást, megbízhatóságot és a hosszú, kiegyensúlyozott életet szimbolizálja.

Halat készítenek azért, hogy bőséget hozzon a következő évre. Az újévi időszak babonái közé tartozik, hogy nem beszélnek negatív dolgokról, bizonyos szavakat egyszerűen tilos használni akár beszédben, akár levelezésben, mert úgy gondolják, hogy ezek fogják végigkísérni a következő évet. Ilyen például a halál, törés, ölés, szellem és betegség. Ugyanezen okból nem vesznek be gyógyszert, nem sírnak, nem fenyítik a gyerekeket és nem hagyják üresen a rizses edényt. A betegeknek is tanácsos ilyenkor felkelniük az ágyból és felöltözniük. A gyerekek egy piros borítékban páros összegű papírpénzt kapnak. A kölcsönadott pénzt még az újév előtt megpróbálják behajtaní, mert attól tartanak, hogy azután már nem lehet. Az újévet követő napok szokásai:

1. Nem esznek húst, nem takarítanak és nem használnak ollót vagy kést. Oroszlán/sárkány tánc.

2. A kutyák születésnapja :), ezért őket halmozzák el finomságokkal.

3-4. Anyósók, apósok meglátogatása.

5. Mindenki otthon marad.

6-10. Látogatás. Ajándékként vörös szatyorban, táskában narancsot és mandarint visznek

7. A termések bemutatása. Ekkor isszák a hét növényből fözött italt. Ez az emberek születésnapja is, amikor nyers halat és hosszú tésztát esznek a sikeres és hosszú életért

8. Ima a mennyei istenhez

9. Jádénak mutatnak be áldozatot

10-12. Rokoni vacsorák

13. Belső megtisztulás: rizsleves és mustáros ételek

14. Készülődés a Lámpás fesztiválra

15. Telihold és lampion fesztivál

2014 a ló éve volt a kínai asztrológiában, 2015 a kecske/birka éve lesz (azon belül is a fa kecske az öt elem közül) . A kecske a kreativitás, intelligencia, megbízhatóság és a nyugalom karaktere. Szeret egy csoport tagja lenni, de nem központi figura. Szívesen tölt időt otthon és egyedül, elmerül gondolataiban, pihen vagy alkot. Nyugodt, boldog és kiegyensúlyozott személyiség. A kecske éve nyugalmat, kibékülést, megoldást, gyógyulást, pihenést és kreatív megoldásokat hozhat.

http://www.whatisastrology.co.uk/wp-content/uploads/2014/01/Chinese-Zodiac.jpg

Utazási őrület

Ebben az időszakban mindenki hazautazik a családjához. Ez hatalmas mennyiségű ember mozgását jelenti országszerte. Idén már két hónappal előre meg lehet venni a vonatjegyeket, de a kollégáimnak még így sem megy könnyen. Folyamatosan ülnek a számitógép előtt, frissítik a vasút internetes oldalát, ami rendszeresen lefagy. Csak néhány szerencsésnek jut ülőjegy, de a többség kénytelen végigállni az akár 10 órás utat. Amikor azt kérdeztem, hogy legalább a földre leülhetnek-e, akkor a kolléganőm biztosított, hogy még annyi hely sincs. Állnak szépen sorban, mint a kis heringek.

Ez egy annyira komoly jelenség, hogy még külön neve is van, amit én leginkáb „utazási örületnek” hívnék, kínaiul ’Chunyun’. Tavaly kb. 3.4 milliárd utazást regisztráltak. A jegyek árai az egekbe szöknek, ha egyáltalán marad belőlük. Számos kollégám kénytelen egy kicsivel előbb vagy később utazni, mert a jegyek gyorsan elkelnek. Világszinten ez a legnagyobb évente ismétlődő migráció. A kínai gugli, a baidu készített egy óránként frissülő térképet a mozgásokról regisztrált felhasználóinak adatai alapján.

http://welcometochina.com.au/wp-content/uploads/2014/01/baidu-map.jpg

Bár az újév Kínában is csak 1 konkrét napra esik és a hivatalos állami ünnep 3 nap, de készülődés és a levezetés hetekig tart. A szabadságok és az utazások már két héttel korábban elkezdődnek és kb. 2-3 héttel a konkrét dátum után végződnek. Munkahelytől és pozíciótól függ, hogy ki mennyi időre utazhat. Nálunk egyben 10 nap lesz, de ezért előtte és utána kell majd szombatokon dolgoznunk.

Extra vonatjáratokat indítanak, a jegyirodák nyitvatartási idejét meghosszabbítják, több rendőr vigyáz a biztonságra. A jegyeket saját névre és igazolványszámra kell megvásárolni, amit azért vezettek be, mert a haszonlesők megpróbálják felvásárolni a jegyeket, hogy később magasabb áron adják tovább az elkeseredetten utazni vágyóknak.

Mindezeket figyelembe véve azt mondanám, hogy ilyenkor Kínába és Kínán belül utazni extrém sportnak számít. Ha valaki nem birja a hosszú sorokat, a tömeget, a lökdösődést, akkor válasszon más időszakot. Mi fontolgattuk, hogy elutazunk Japánba, de a repülőjegyárak is drasztikusan megugrottak, így a lakóhelyünket fogjuk még alaposabban bejárni.

0 Tovább

Miért épp most?

Sziasztok/Ni Hao!

Kicsivel több, mint két éve érkeztem Kínába. Előtte nagyjából 3-4 hónappal már tudtam, hogy ki fogok utazni. Akkor is felmerült bennem, hogy netes naplóba kezdjek. Szerettem volna valamilyen formában dokumentálni az élményeket, informálni a családomat, a barátaimat és összegyűjteni valahol azt a tudásanyagot, aminek itt a birtokába kerülhetek. De valamiért egészen idáig ez csak terv maradt.

Ma már tudom, hogy jól tettem, nem kezdtem azonnal naplóírásba. Időközben hullámzó volt a kedvem és ez visszatükrözödött volna az írásomon is. Lehet, hogy emiatt bizonyos apróságok elvesztek időközben, de azok nem is annyira lényegesek. Remélem, hogy most túl az érzelmi hegyeken és völgyeken viszonylagos tárgyilagossággal tudok majd beszámolni az itteni életünkről.

Szeretnék írni a különbségekről és az azonosságokról, a hétköznapokról, ünnepekről, szokásokról, ételekről, kultúráról, látnivalókról, ügyintézésről és a nyelvről. Természetesen akármennyire is próbálok majd tárgyilagos maradni, miután ezeket én éltem/élem meg, így kellően szubjektív is lesz. Szeretnék az otthoniaknak betekintést nyújtani és az útnak indulóknak támpontokat adni. Nem szeretnék senkit megbántani a leírtakkal, ez mind csak a személyes élményem és véleményem.

Ha utazni készülsz, akkor ezt a blogot ne használd kizárólagos forrásként! Ami nekem tetszett, az neked nem biztos, hogy jó lesz. Kína egy nagy és gyorsan változó ország. Ezért ami az én lakhelyemre ebben az időpillanatban igaz, az máshol/máskor már nem lesz az. Nekem is az vált be, ha minél több helyen néztem utánna annak, ami érdekelt vagy amire szükségem volt (könyvekben, hivatalos oldalakon, blogokon, fórumokon, több nyelven).

Kedvcsinálónak és kiindulásnak viszont jó lesz!

0 Tovább
12
»

Követők

MaRGo